UpMenu Blog

4 rzeczy które trzeba wiedzieć wybierając franczyzę.

autor wpisu

Anna Muras
Prezes Zarządu UpMenu, Dyrektor działu konsultingu i sprzedaży


Dla wielu początkujących restauratorów wybór franczyzy jest bardzo kuszącą opcją, która zapewnia mniejsze ryzyko bankructwa, kompleksową wiedzę o prowadzeniu biznesu oraz większą liczbę klientów na początek. Jednak zakup franczyzy dla restauracji nie zawsze jest tak prosty lub tani jak mogło by się wydawać. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć 4 rady, które pomogą wybrać idealną franczyzę.

 

1. Czym jest franczyza.

Zrozumienie czym jest franczyza jest kluczowe przy jej wyborze. Zasadniczo opiera się ona na udostępnieniu przez franczyzodawcę wiedzy, sprawdzonych rozwiązań, nazwy, oraz prawa do prowadzenia lokalu konkretnej marki.
W zamian franczyzobiorca w zależności od wybranej franczyzy wpłaca opłatę początkową i płaci co miesiąc opłatę licencyjną.

Więcej o wadach i zaletach franczyzy w tym artykule.
http://www.upmenu.com/blog/franczyza-czy-wlasna-marka


[BLOG-CTA]
 

2. Sprawdź rynek.

Wybierając franczyzę upewnij się, że wypełni ona niszę rynkową. Analiza rynkowa pozwoli jasno określić możliwości otworzenia konkretnej franczyzy w danym mieście. Wybierając franczyzę warto skorzystać z tych stron. Warto sprawdzić czy danej sieci nie ma już w naszym mieście a jeśli są - jak duży mają ruch. 

Pomocne mogą dostępne w internecie bazy restauracji w danym regionie:
http://franchising.pl/katalog/7/gastronomia/
http://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/69-gastronomia
 

3. Zaplanuj budżet.  

Franczyza mimo wszystko może być drogim przedsięwzięciem, zwłaszcza gdy franczyzodawca narzuca konkretne wymogi np.: dotyczące strojów dla personelu. Dlatego też dobrze skonstruowany biznes plan to nadal podstawa udanego biznesu.

Więcej o biznesplanie w tym artykule:
http://www.upmenu.com/blog/6-pytan-ktore-moga-uratowac-restauracje-przed-bankructwem


4. Zasięgnij porady prawnika.

Podpisując umowę warto zasięgnąć opinii prawnika, tak by w przypadku niepowodzenia inwestycji nie ponosić dodatkowych kosztów.
 

A czy Ty zdecydowałeś się na otwarcie franczyzy? - podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu poniżej.

 
G miecznikowski

Cześć! Mam na imię Marta. Dzięki za zapisanie się na newsletter. Chciałabym jescze umówić się z Tobą na rozmowę aby pokazać działanie UpMenu.

Zamów prezentację UpMenucomments powered by Disqus


>