UpMenu Blog

5 najważniejszych rzeczy w kupowaniu restauracji.

autor wpisu

Anna Muras
Prezes Zarządu UpMenu, Dyrektor działu konsultingu i sprzedaży


Posiadanie własnej restauracji wydaje się być świetnym i prostym biznesem na pierwszy rzut oka. Wielu ludzi, którzy marzą o rozpoczęciu takiej działalności, zastanawia się czy dobrym pomysłem jest kupowanie już istniejącego lokalu. To pozornie proste rozwiązanie ma ma swoje wady i zalety, dlatego też doświadczeni restauratorzy stworzyli listę 5 plusów i minusów kupna istniejącego już lokalu.

1. Lokalizacja.

Kupując restaurację trzeba dobrze przemyśleć czy jej lokalizacja zapewni odpowiednią liczbę klientów i będzie łatwa do znalezienia dla nowych klientów, również tych nie znających okolicy. Kluczowymi aspektami jakie trzeba rozważyć są okolica lokalu, widoczność z ulicy, dostępność parkingów, punkty rozrywki. Bardzo ważna jest też własność budynku czyli czy jest on wynajmowany czy może kupiony na kredyt hipoteczny, którego koszty trzeba będzie odliczać od dochodów restauracji.

2. Prawa autorskie.

Kupując lokal trzeba też zastanowić się czy kupujemy budynek oraz sprzęt i budujemy nową markę, czy kupujemy go wraz z nazwą, logo i menu i wprowadzamy powoli zmiany. Druga opcja jest szczególnie polecana przy kupowaniu restauracji z dużą liczbą stałych klientów, o których więcej w tym artykule.

http://www.upmenu.com/blog/stali-klienci-serce-i-dusza-kazdej-restauracji

3. Biznes plan.

Decydując się na zakup własnej restauracji należy być świadomym kosztów jakie trzeba będzie ponieść w początkowym okresie funkcjonowania lokalu i tu właśnie najlepiej sprawdza się biznes plan, o którym szczegółowo pisaliśmy tutaj.

http://www.upmenu.com/blog/6-pytan-ktore-moga-uratowac-restauracje-przed-bankructwem

4. A może franczyza?

Jeżeli nie chcesz na początek ryzykować budując od podstaw własną markę dobrym pomysłem jest franczyza. Zapewnia ona na łatwy start, oraz rozpoznawalność i klientów. Minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność sztywnego trzymania się wytycznych franczyzodawcy, koszt licencji oraz obowiązek płacenia stałej opłaty franczyzowej.

5. Zezwolenia.

Kupując lokal trzeba też mieć świadomość, że część zezwoleń jest przypisana do właściciela i trzeba będzie uzyskać je na nowo, jednym z takich pozwoleń jest koncesja na sprzedaż alkoholu.

A czy Ty zdecydował byś się na zakup restauracji?
G miecznikowski

Cześć! Mam na imię Marta. Dzięki za zapisanie się na newsletter. Chciałabym jescze umówić się z Tobą na rozmowę aby pokazać działanie UpMenu.

Zamów prezentację UpMenucomments powered by Disqus


>